Kompletna priprema podloge za sve vrste podnih obloga je neizostavni detalj kako bi novi pod koji se postavlja bio kvalitetno montiran i imao svoju funkcionalnost u predviđenom periodu eksploatacije.
Opis poda :
Postavljanje većine novih podnih obloga zahteva idealno ravnu podlogu. Ukoliko je cementna košuljica ili betonska podloga ostećena, za izravnavanje se koriste specijalne mase za ravnanje koje se na tržištu nazivaju i podoliv, samoliv ili olma masa. Samorazlivajuća masa za nivelisanje je predviđena za izravnjavanje i zagladjivanje podloga u debljinama od 2 do 10 mm. Postoje i specijalne samonivelišuće mase koje se mogu nanositi i u većim debljinama. Na tržistu postoji veliki broj proizvodjača koji nude ovaj proizvod. Osnovna razlika je u jačini nivelišuće mase tako da se ne koristi isti materijal kao priprema podloge za polaganje tekstilnih podova i parketa. Potrošnju materijala diktira ravnoća i glatkoća podloge tako da potrošnja varira u zavisnosti od podloge. Materijal se troši uglavnom 1,5 kg po metru kvadratnom za debljinu od 1 mm nanosa a minimalno se nanosi 2-3 mm.
Način montaže :
Kao sto smo već napomenuli, postoje različiti tipovi nivelišućih masa koje su predviđene da “nose” različite vrste podnih obloga odnosno različita opterećenja. Pre izlivanja nivelišuće mase, obavezno je naneti prajmer koji služi kao SN veza (veza starog i novog poda) odnosno povezuje postojeću podlogu i sloj nivelišuće mase koji naknadno treba da bude izliven. U zavisnosti od toga koja je vrsta postojeće podloge (upojna na cementnoj bazi ili neupojna) koriste se različite vrste prajmera sa kojim se priprema podloga za nanošenje ravnjajuce mase. Iza toga se pristupa razlivanju nivelišuće mase. Ista se meša u odredjenoj razmeri sa vodom, umuti se mikserom i razliva po podu. Po razlivanju, masa se usmerava specijalnim alatima i time se određuje debljina nanosa. Kao što joj i sam naziv kaže, samonivelišuća masa radi nivelisanje prostora tako što prati geometriju i gravitaciju terena. Ovaj detalj se napominje zbog toga sto se često dešava da podloga ima velike rupe, denivelacije ili padove. U tom slučaju se koriste posebne brzoreparaturne mase kojima se navedeni defekti prevazilaze i ravnja podloga.
Vreme montaže :
Vreme montaže zavisi od konfiguracije prostora. Obučene podopolagacke ekipe mogu da razliju i do 500 m2 nivelišuće mase dnevno. Detalj koji treba izdvojiti prilikom izrade nivelišuće mase je vreme sušenja iste. Projektovano vreme sušenja je 24 – 48 h u zavisnosti od uslova vlažnosti vazduha i temperature u prostoriji.
Materijal :
Kao što smo već napominjali, prilikom izlivanja nivelišuće mase potrebno je odabrati pravi prajmer u zavisnosti od podloge preko koje je predviđeno nalivanje i odabrati adekvatan tip mase u zavisnosti od predviđene završne podne obloge.
Izgled poda nakon završetka montaže :
Masa posle završetka izlivanja i sušenja mora da se obrusi I otpraši. Na taj način se dobija idealno ravna podloga predviđena za aplikaciju podnih obloga. Masa mora da bude bez pukotina i bez delova koji su nepovezani ili odvojeni.
Održavanje :
Obzirom da je ova vrsta podloge ustvari namenjena kao priprema za završnu podnu oblogu, nema nikakvih posebnih smernica vezano za održavanje. Detalj koji treba izdvojiti je da su sve nivelišuće mase na cementnoj bazi i ne tolerišu prodor vlage. Nije preporučljivo da stoje nepokrivene dugo već posle sušenja treba pristupiti polaganju završne podne obloge.